Jak a kdy zasadit velikonoční osení
Osení se říká naklíčenému obilí, které se stalo součástí velikonočních tradic. Zelenající se klíčky jsou symbolem přicházejícího jara a lidé si připomínali, že brzy začnou práce na polích a zahradách. Osení bývá nejčastěji právě pšenice, ječmen nebo oves, používá se i hořčice nebo řeřicha, která klíčí opravdu rychle. Aby bylo obilíčko tak akorát, vysaď ho 10-14 dnů před Velikonocemi. Rychlost ovlivní teplo a sluneční paprsky místa, kam zaseté osení položíš. Teplo a světlo znamená rychlejší růst.
Jak na to?
🌱Misku velkou asi 20 cm v průměru nebo květník bude potřeba zaplnit hlínou. Pokud sejete semínka do misky bez dírek, raději na spodek přidejte kamínky, ve kterých se bude držet přebytečná voda. Použijte hlínu z venku, substrát nebo čerstvý humus.
🌱 Hlínu trochu udusejte a posypejte je obilíčkem. Semínka by se neměla překrývat, ale měla by být pěkně naskládaná jedno vedle druhého. Osení potom bude husté a udrží i velikonoční vajíčka.
🌱 Semínka zasypejte vrstvou hlíny, ať jsou pěkně schovaná, a zalijte je vodou. Nejlepší je, když je budete pravidelně zvlhčovat vodou z rozprašovače.
❤️ To není všechno ❤️
🌱 Nestihente osení vysít včas? Urychlete klíčení namočením semen. Semena rozložte na mělký talířek, zalijte je trochou vody a nechte je naklíčit. Trvá to asi 24 hodin, pokud budou v teple. Pozor na vyschnutí!
🌱 Osení se zazelenalo moc rychle? Dejte misku na chladnější místo mimo sluneční paprsky, aby do Velikonoc vydrželo.
🌱 Co s osením? Klidně ho po Velikonocích ostříhejte a snězte. Třeba v salátu nebo v ovocno-zeleninovém koktejlu bude skvělé a doplní vitamíny.